1. Home
  2. Docs
  3. 2024
  4. Finidrak 1/2024
  5. Słowo wstępu

Słowo wstępu

Tekst: Jaroslav Drahoš 

Drodzy Finidracy,

ciepła pogoda powoli puka do naszych drzwi. Wraz z lepszą pogodą przychodzi również znacznie lepszy nastrój, kiedy mamy więcej okazji do spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, ponownego odkurzenia roweru lub wybrania się na wędrówkę po górach. Wiosna zawsze daje nową nadzieję i nową energię.

Przez ostatni rok przybliżaliśmy Wam fragmenty historii naszej drukarni i łączyliśmy je z bieżącymi wydarzeniami. Staraliśmy się dozować informacje tak, abyście mogli je zrozumieć i poczuć atmosferę panującą w różnych okresach historii naszej drukarni.

Tegoroczne wydania Finidraka również będą utrzymane w duchu historycznym. W tym roku obchodzimy 30-lecie powstania naszej drukarni, a także upamiętniamy 195-tą rocznicę urodzin jednego z właścicieli Drukarni Prochaski – Karla (II) Albina Prochaski, za którego kadencji firma osiągnęła największy rozkwit i stała się c. i k. dostawcą. Oznacza to, że mógł dostarczać towary lub usługi na dwór cesarski w Wiedniu. W tym samym czasie wybudowano nową drukarnię na Sachsenbergu (dzisiejsza Hlavní třída).

I to właśnie w tych wyjątkowych historycznych pomieszczeniach oryginalnej Drukarni Prochaska 13 czerwca 2024 roku będziemy świętować 30-lecie naszej drukarni FINIDR. Cieszmy się niepowtarzalną atmosferą tego magicznego miejsca, w którym historia druku łączy się z teraźniejszością.

Dzięki rodzinie Prochasków Cieszyn stał się ważnym ośrodkiem przemysłu poligraficznego o długiej tradycji drukarskiej w Europie. Związek z tym pięknym rzemiosłem był przekazywany z pokolenia na pokolenie. FINIDR kontynuuje tę tradycję i godnie reprezentuje nasz region w wielu europejskich miastach, w których mieszkają nasi klienci. Prawie każda książka wyprodukowana przez FINIDR ma na okładce napis „wyprodukowano w Czeskim Cieszynie”. To świetna reklama i wielkie zobowiązanie wobec pokoleń, które związały swoje życie z drukarstwem, z pięknymi książkami i zapachem farby drukarskiej i kleju introligatorskiego.

Czapki z głów, dziękuję wszystkim, dziękuję całemu zespołowi.

Nie mogę się doczekać spotkania, świętujmy razem!

Wasz Jarek Drahoš