2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 4/2023
  5. Gdzie z nudów: Na narty biegowe do Jesioników

Gdzie z nudów: Na narty biegowe do Jesioników

Tekst: Jiří Matuszek

Nadeszła zima i wszyscy mamy nadzieję cieszyć się śniegiem i przyjemnościami sportów zimowych przynajmniej przez kilka dni w tym sezonie.


Pozwalam sobie zaproponować jednodniową wycieczkę na narty biegowe w pobliskie Jesioniki. Konkretnie do miejscowości Nová Ves w pobliżu Karlova pod Pradědem.

Najlepiej zacząć od wjechania na wysokość 800 m n.p.m. na doskonale przygotowany parking w pobliżu wieży widokowej. Następnie można wyruszyć na wiele kilometrów pięknie przygotowanych tras biegowych. Przyjemną zaletą jest wysokość, która została już pokonana samochodem, dzięki czemu można cieszyć się zimową wędrówką po pięknym, łagodnie pofałdowanym krajobrazie Jesioników.

Polecam trasę przez schronisko Alfrédka do Skřítka i z powrotem. Oprócz pięknej przyrody, w połowie trasy znajduje się przyjemna i przytulna chata górska Alfrédka, w której można odświeżyć się ciepłą zupą lub wzmacniającym napojem. Istnieje wiele opcji na łatwe biegi narciarskie, a nawet dla super sportowców, więc do zobaczenia na szlaku.