2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 4/2023
  5. Z drukarni: Certyfikat ISO 50001 | Zmiany w obszarze bezpieczeństwa

Z drukarni: Certyfikat ISO 50001 | Zmiany w obszarze bezpieczeństwa

Tekst: Markéta Kubičková, Michal Misiarz 

Certyfikat ISO 50001

Pod koniec roku FINIDR przeszedł kolejny audyt nadzoru TÜV, trzeci z rzędu, który koncentrował się na energii i ogólnym wykorzystaniu zasobów energetycznych.


Najważniejszym źródłem energii dla naszych technologii produkcyjnych jest oczywiście energia elektryczna. W mniejszym stopniu wykorzystujemy również gaz do ogrzewania budynków biurowych. Każdego roku musimy udowodnić w audycie, że wyraźnie zmniejszamy ogólne zużycie tych źródeł energii. Jest to zobowiązanie, które oszczędza nie tylko energię, ale także środowisko i, w niemałym stopniu, obciążenie finansowe.

W zeszłym roku zaczęliśmy korzystać z ogniw fotowoltaicznych, które częściowo zastępują nasze źródło energii elektrycznej. Jednocześnie jesteśmy w stanie wykorzystać ciepło generowane przez sprężarki z powrotem do centralnego ogrzewania w budynku biurowym. W ten sposób po raz kolejny udało nam się zmniejszyć zużycie energii i intensywność przy jednoczesnej produkcji mniej więcej takiej samej ilości książek w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na podstawie przedstawionych i zweryfikowanych wyników audytor ocenił nas bardzo pozytywnie, nie stwierdzając żadnych niezgodności. W nadchodzącym roku skupimy się zatem na dbałości o maszyny i odpowiedzialności każdego z nas. W szczególności skupimy się na naszym otoczeniu, na które możemy osobiście wpływać i zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu energii elektrycznej, wody, powietrza, materiałów czy przestrzeni. Wierzę, że po raz kolejny uda nam się poprawić i utrzymać trend zmniejszania zużycia energii.

Zmiany w obszarze bezpieczeństwa

Chcemy położyć duży nacisk na obszary bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy, ochrony przeciwpożarowej i higieny pracy, dlatego od września tego roku zmieniliśmy dostawcę tych usług.


Za ten obszar odpowiedzialny będzie zespół ekspertów z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Regularnie spotykamy się z tymi kolegami dwa razy w tygodniu.

Obecnie zajmujemy się przede wszystkim ogólnym przeglądem dokumentacji i systematycznymi kontrolami operacji, koncentrując się na wyżej wymienionych obszarach.

Przy wielu certyfikatach i stale rosnącej liczbie maszyn, pomieszczeń lub osób, zawsze jest miejsce na poprawę. Wszystko to musi być poparte zgodnością i dyscypliną ze strony nas wszystkich. Zdrowie mamy tylko jedno.