2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 1/2023
  5. Z drukarni: Maszyna pakująca do pudełek

Z drukarni: Maszyna pakująca do pudełek

Tekst: Jaromír Andrýsek

Solema Smart Box

Wraz z zakupem nowej maszyny pakującej do pudełek, FINIDR stara się zautomatyzować czynności, które niekoniecznie muszą być wykonywane przez człowieka. W przypadku Smart Box, produktu włoskiej firmy Solema, która jest jednym z liderów na rynku maszyn poligraficznych, chodzi o automatyzację klejenia dna i góry pudełek.

W czerwcu 2022 roku pojechaliśmy do Bergamo z przygotowanymi próbkami książek i kartonów, aby na miejscu zobaczyć i przetestować pracę tej maszyny. W październiku działanie Smart Boxa było już testowane w hali C w sektorze prac ręcznych. Po tygodniowym szkoleniu operatorów przez technika producenta, stworzyliśmy własne instrukcje, które pozwalają na szybsze zapoznanie się z funkcjami i regulacją maszyny. Chodzi głównie o wprowadzenie do panelu sterowania, ustawienia maszyny i płynnego przejścia kartonu.

Na początku roku wróciłem do FINIDRu „A”, aby pomóc Evie Kycovej w uruchomieniu Smart Boxa. Zacząłem od rozplanowania i zabezpieczenia obszaru maszyny przed zanieczyszczeniem paletami, które nie mają prawa się tam znaleźć. Razem z Adamem Skoczylasem stworzyliśmy sektor eksportowy wraz z kodem QR. Następnie wyposażyłem maszynę w elementy peryferyjne, takie jak stoły, regały czy szafy. Martin Mašek pracuje nad magnetyczną pokrywą do sterowania maszyną i uchwytem do podparcia. Cały czas pracujemy nad dokumentacją dla Złotej księgi, instrukcjami pracy, standardami czyszczenia i planami szkoleń.

Największym problemem jak na razie wydaje się być jakość i różnorodność pudełek. Problem jakości rozwiązujemy z producentami. Z różnorodnością pudełek będziemy musieli poradzić sobie sami. Jest ona uzależniona od ilości i wielkości zamówień. W tej chwili jesteśmy w fazie próbnego działania i zbierania danych, które przetwarzamy i oceniamy.

Na koniec wspomnę o największej przeszkodzie, z którą spotykam się najczęściej, czyli o zwykłym ludzkim sceptycyzmie. Chciałbym, aby nieufność do Smart Boxa w końcu się rozwiała, a prace manualne, tak jak było w wypadku cięcia wstążek, przybliżyły się o krok do automatyzacji.