2023

⌘K
 1. Home
 2. Docs
 3. 2023
 4. Finidrak 2/2023
 5. Z drukarni: Tunele nadgarstka

Z drukarni: Tunele nadgarstka

Teksty: Kateřina Misiarzová, Petr Szewieczek

Obszar tuneli nadgarstka jest obecnie gorącym tematem. Dlatego też w tym i przyszłych wydaniach Finidrak będziemy się na nich częściej skupiać.

Czym spowodowane są tunele nadgarstka?
Najczęściej zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany błędnymi stereotypami ruchowymi, jednostronnym obciążeniem i przeciążeniem.

Przyczyną bólu jest ucisk na nerw w cieśni nadgarstka, który może być spowodowany nieprawidłowym ruchem podczas pracy np. przy komputerze, z myszką lub u pracowników fizycznych. Z drugiej strony możliwe jest również, że przyczyną tego zespołu była pojedyncza intensywna czynność, której normalnie nie wykonujemy.

Skąd wiemy, że mamy problem właśnie z cieśnią nadgarstka ?
Objawy zespołu cieśni nadgarstka, które początkowo występują głównie w nocy i nad ranem, to przede wszystkim:

 • ból lub mrowienie w dłoniach
 • ból lub mrowienie w palcach
 • ból w nadgarstku
 • ogólne osłabienie ręki
 • upośledzone zdolności motoryczne poszczególnych palców

Zespół cieśni nadgarstka powinien być dokładnie zdiagnozowany przez lekarza (neurologa poprzez specjalne badanie – najczęściej EMG).

Jak i czym zapobiegać zespołowi cieśni nadgarstka?
Jeśli bagatelizujemy środki zapobiegawcze, sami możemy przyczynić się do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli w pracy wykonujemy powtarzalne ruchy, warto regularnie rozciągać całą rękę, dłoń, ćwiczyć palce i nadgarstek, nie zapominając o mięśniach karku, ramion i barków.

Jak często muszę ćwiczyć?
Najlepiej codziennie. Przy większych obciążeniach nawet kilka razy dziennie.

Jak długo muszę ćwiczyć?
Długość ćwiczeń zależy od ich ilości – średnio jest to od 5 do 10 minut.

Chociaż w Internecie istnieje szereg ćwiczeń i instrukcji, które możemy studiować i regularnie ćwiczyć. Jednak najlepiej jest uczestniczyć osobiście i wykonać ćwiczenia na miejscu. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że ćwiczenia wykonujemy poprawnie.

Czy istnieją inne środki zapobiegawcze lub poprawiające kondycję?
Tak, oprócz regularnych ćwiczeń może to być stosowanie tapingu, orteza zapobiegająca przeciążeniom, delikatny masaż, akupresura lub magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości Biomag. Wskazana jest również suplementacja witamin i minerałów, zwłaszcza magnezu, wapnia i witaminy B6. Okłady z lodu, maść nagietkowa z propolisem lub podobne maści o działaniu przeciwzapalnym, które mogą pomóc w ostrych problemach.

WSKAZÓWKI dotyczące wykonywania ćwiczeń rozciągających:

 • powtarzać każde ćwiczenie w kilku seriach
 • regularnie naprzemiennie prawe i lewe ramię (z wyjątkiem ćwiczenia A)
 • utrzymuj pozycje przez około 20 sekund
 • trzymaj plecy prosto i oddychaj regularnie podczas ćwiczenia

Umów się na spotkanie z naszym rehabilitantem, który chętnie doradzi i wybierze najbardziej odpowiednią terapię lub zaleci wizytę u lekarza specjalisty.