2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 2/2023
  5. Z drukarni: Ile tysięcy posadzimy w tym roku?

Z drukarni: Ile tysięcy posadzimy w tym roku?

Tekst: Ondřej Prokop | Fot: Lukáš Duspiva

Oczywiście mówimy o naszej działalności, w ramach której sadzimy jedno nowe drzewo za każde zamówienie. Odkąd rozpoczęliśmy to zobowiązanie w 2021 roku, posadziliśmy już 28 479 drzew. Ile sadzonek będziemy w stanie posadzić w tym roku?

Także w tym roku nie zabraknie akcji sadzenia z naszym bezpośrednim udziałem, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Finidraków, z czego bardzo się cieszymy. Z pewnością chcemy, aby jak najwięcej z was miało możliwość posadzenia „swoich” sadzonek. Dlatego też kolejni chętni mieli okazję pomóc w maju – konkretnie 19, 25 i 26 maja 2023 roku.

Ponownie znaleziono odpowiednią lokalizację, zabezpieczono wystarczającą ilość sadzonek, a pogoda w końcu była odpowiednia do sadzenia. Najważniejsze, że nie zabrakło dobrego humoru i determinacji wszystkich uczestników.

Tym razem sadziliśmy jodły na obszarze pod szczytem góry Ostry. W ciągu tych trzech dni udało nam się posadzić ponad 3 900 młodych drzewek. To wspaniałe, a wynik jest dobry dla wszystkich, którzy wzięli udział w akcji.

Drugie sadzenie zostało również wzbogacone udziałem naszych klientów z Wydawnictwa Tatran i Wydawnictwa Akropolis, którzy przyczynili się do tego działania nie tylko poprzez produkcję książek w naszej firmie, ale także osobiście – poprzez sadzenie.

A jak uczestnicy ocenili samo wydarzenie?

Vladislava Beneszová, pracownik administracyjny
„Od początku bardzo podobał mi się pomysł sadzenia drzew. Już wcześniej sadziłam drzewa w ogrodzie wokół mojego domu, gdzie tylko mogłam. Teraz po prostu chodzę i sprawdzam, jak sobie radzą. Cieszę się więc, że mogłam przyłożyć rękę do pracy i zaangażować się w projekt sadzenia drzew w FINIDRze. Całe wydarzenie było dobrze zorganizowane, a pogoda była absolutnie idealna. Samo sadzenie drzew było nieco trudniejsze, niż się spodziewałam, ale wszyscy daliśmy radę. Pod koniec dnia myślałam, że już nigdy nie będę sadziła drzew, ale już powoli zaczynam zmieniać zdanie… „

Kateřina Nováková, pracownik obsługi klienta na rynku francuskim
„W tym roku po raz pierwszy wzięłam udział w sadzeniu drzew. Miło było spotkać kolegów poza biurem i popracować dla odmiany czym innym niż głową. Muszę powiedzieć, że byłam zaskoczona, jak wiele drzew jesteśmy w stanie posadzić w trzydzieści osób i jak trudne jest to zadanie! Leśnicy naprawdę nas nie oszczędzali i jasne jest, że nikt inny nie sadziłby drzew w takim terenie. Pod koniec dnia, gdy całe zbocze zostało obsadzone, widać było, że było warto. Wykonaliśmy kawał dobrej roboty”.

Roman Juřička, pracownik obsługi maszyn
„Tym razem musieliśmy iść pieszo na miejsce sadzenia, ale nie miało to żadnego znaczenia, ponieważ był to piękny krajobraz. Stopniowo wywożono nas również samochodem, więc niektórzy z nas chętnie z tego skorzystali. Po wspięciu się na górę i dotarciu do celu otrzymaliśmy instrukcje, jak prawidłowo sadzić. Kiedy zobaczyliśmy strome zbocze, na którym mieliśmy sadzić, uśmiech zniknął z naszych twarzy. Teren był dość skalisty, więc musieliśmy znaleźć miejsce do posadzenia drzew. Ostatecznie wszystko się udało i dzień zakończyliśmy pysznym gulaszem. Wierzę, że pomimo bólu w nogach, było to miłe doświadczenie dla wszystkich i na pewno będziemy je miło wspominać, z uśmiechem, a co najważniejsze z poczuciem, że mogliśmy trochę pomóc naturze”. 

Kolejne nasadzenia odbędą się tej jesieni. Głęboko wierzymy, że liczba posadzonych drzew, a wraz z nią liczba zrealizowanych zamówień, będzie rosła i rosła. Wszyscy z pewnością chcemy, aby liczba ta przynajmniej dorównała liczbom z poprzednich lat. Będzie to nie tylko dobra wiadomość dla środowiska górskiego i okolicy, w której mieszkamy, ale także dla samego FINIDRu i każdego z nas.