2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 4/2023
  5. Z drukarni: Praca dorywcza organizacji ADAM

Z drukarni: Praca dorywcza organizacji ADAM

Tekst: Miroslava Kupková

W sierpniu powitaliśmy z powrotem chłopców z organizacji ADAM, którzy spędzili z nami dwa tygodnie. Wszyscy trzej chłopcy byli bardzo zadowoleni ze swojej pracy i stali się cennym wsparciem na dziale prac ręcznych.


Nasi pracownicy nie szczędzili komplementów na temat ich pracy. Oczywiście należą im się również podziękowania za wsparcie, jakiego udzielają chłopcom ze stowarzyszenia ADAM. Poprosiliśmy panią Gerdovą, dyrektor stowarzyszenia, aby powiedziała kilka słów o ich pracy i korzyściach dla autystycznych dzieci:

„Osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu bardzo trudno jest przystosować się do nowego środowiska, komunikować się z nieznajomymi, odnaleźć się w nieznanym otoczeniu czy poprosić o pomoc. Dlatego bardzo cieszy nas pomoc FINIDRu w organizacji pracy dorywczej dla młodych osób z autyzmem, która przynosi im ogromne korzyści.

Dzięki troskliwemu podejściu nasi uczniowie krok po kroku rozwijają umiejętności, które później wykorzystają w pracy. Umiejętności takie jak praca zespołowa, komunikacja, poczucie pewności siebie, a przede wszystkim wzrost samooceny.

Jeden z naszych studentów, Filip, obawiał się komunikacji z personelem i działem HR, kiedy po raz pierwszy podjął pracę tymczasową sześć lat temu. Wsparcie, jakie otrzymał w swojej pierwszej pracy tymczasowej, gdzie przez cały czas mógł mieć przy sobie przewodnika, sprawiło, że poczuł się pewniej. Podczas kolejnej pracy Filip sam stał się przewodnikiem dla swoich przyjaciół.

Dzięki przyjaznym warunkom ze strony kierownictwa FINIDRu i samych pracowników, praca ta jest nie tylko bezpiecznym miejscem dla naszych młodych ludzi, ale także sprawia, że czują się oni częścią zespołu. Daje im to możliwość doświadczenia poczucia osiągnięć i przezwyciężenia obaw związanych z rozpoczęciem nowej pracy”.