2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 4/2023
  5. Z drukarni: W wirze jesiennych targów

Z drukarni: W wirze jesiennych targów

Tekst: Lenka Ďurišová 

Każdego roku w naszej branży książkowej odbywają się wydarzenia, które przyciągają uwagę czytelników, autorów, wydawców i wszystkich miłośników literatury.


Najważniejsze z nich na świecie to Targi Książki we Frankfurcie, a dla Słowacji są to Targi Biblioteka w Bratysławie. Te dwa wydarzenia, każde z własną unikalną atmosferą i historią, stanowią ważny punkt spotkań dla społeczności literackiej. Podczas gdy targi we Frankfurcie znane są jako jedne z największych i najbardziej prestiżowych na świecie, targi w Bratysławie zyskały reputację ważnego centrum literatury środkowoeuropejskiej. W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej temu, co czyni każde z tych targów tak wyjątkowymi i jak wpływają one na scenę literacką nie tylko w swoich krajach, ale także w skali globalnej.

FRANKFURTER bUCHMESSE 2023

„Tegoroczna edycja targów we Frankfurcie była moją pierwszą. Wspaniale było doświadczyć atmosfery, spotkać klientów osobiście i zobaczyć, jak takie targi są prowadzone i działają. Jestem wdzięczny moim kolegom, którzy wspierali mnie i pomagali jak starzy wyjadacze, aby wszystko przebiegało sprawnie. Było to zdecydowanie wymagające i wyczerpujące, ale także satysfakcjonujące i interesujące. Dobrze było tego doświadczyć”.

Pavla Dámková, specjalista ds. obsługi klienta

 

„Porównując targi w 2022 roku i tegoroczne, widzę naprawdę dużą różnicę. Na naszym stoisku było znacznie więcej potencjalnych klientów z różnymi pytaniami niż w poprzednim roku. Nawet podczas rund akwizycyjnych można było zauważyć, że pracownicy różnych wydawnictw byli bardziej otwarci na rozmowę.

Pamiętam, że w 2022 roku nawiązywanie relacji z potencjalnymi klientami było naprawdę trudne. W tym roku w czwartkowe popołudnia brakowało mi ulotek, a mój zapas wizytówek również znacznie się uszczuplił. Bardzo ucieszył mnie fakt, że w poniedziałek po targach w mojej skrzynce mailowej pojawiło się pierwsze zapytanie od potencjalnej klientki, która „akurat przechodziła obok”.

W tym roku targi upłynęły pod znakiem cyfrowego zdobienia krawędzi książki. Wszędzie, gdzie się spojrzało, było mnóstwo tak ozdobionych książek. Również nasi klienci byli nimi zainteresowani. Wielu z nich było zaskoczonych, że wszystko robimy „pod jednym dachem” (w Niemczech często jest zwyczaj korzystania z kooperacji). Głęboko wierzę, że udział w targach przyniesie nam jak najszybciej nowe zlecenia. Niestety i tutaj musimy liczyć się z tym, że w okresie targowym zdecydowana większość zleceń na wiosnę jest już rozdysponowana do stałych drukarni. Choć mówi się, że „cierpliwość jest cnotą”, nie pozostawiam niczego przypadkowi i sukcesywnie piszę do kontaktów z otrzymanych wizytówek.”

Dominik Vavřena, handlowiec

 

„Po raz pierwszy miałem okazję odwiedzić zagraniczne targi książki. Większość targów, które do tej pory odwiedziłem, była krajowa, skoncentrowana na inżynierii lub na innym segmencie produkcji poligraficznej niż książki. Nie miałem więc pojęcia o skali Buchmesse we Frankfurcie. Tereny targowe są naprawdę ogromne i przejście przez nie w ciągu jednego dnia było naprawdę dużym wyzwaniem. Zdecydowanym trendem w obecnej produkcji książek jest barwienie cyfrowe krawędzi i było to widoczne na stoiskach wielu wydawców i drukarni. Dobrze więc, że FINIDR również inwestuje w tę technologię i zabezpiecza swoją pozycję na rynku poligraficznym.

Na wystawie pojawiło się również wiele książek w nietypowych oprawach i uszlachetnieniach. Biorąc pod uwagę liczbę prezentowanych książek i ogromne zainteresowanie publiczności, jasne jest, że produkcja książek nadal ma swoje miejsce w branży poligraficznej”.

Mirosław Staszko, technolog

Biblioteka 2023

„W połowie listopada wystawialiśmy się na 30-tej jubileuszowej edycji bratysławskiej Biblioteki, czyli piątych już targach książki w roku 2023. Całe wydarzenie odbyło się jak zwykle w centrum wystawienniczym Incheba nad brzegiem Dunaju. Spotkaliśmy tam wielu naszych stałych klientów, ale nawiązaliśmy też wiele nowych kontaktów, które wierzymy, że w przyszłym roku zamienimy na kolejne zamówienia. Choć Biblioteka w Bratysławie nie osiąga rozmiarów Świata Książki w Pradze, rynek słowacki był w ostatnich latach bardzo ważny dla FINIDR i warto go rozwijać i umacniać.

Jako drukarnia byliśmy jedyni ze stoiskiem na wystawie, jednak konkurencja nie śpi i naliczyliśmy przedstawicieli handlowych w sumie dziewięciu drukarni odwiedzających wydawców. Dlatego tak ważne jest uczestnictwo w targach, abyśmy mieli pracę także na kolejne lata.”

Kamil Novák, handlowiec