2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 2/2023
  5. Sposób na nudę: Piękno Słowacji

Sposób na nudę: Piękno Słowacji

Tekst: Jiří Matuszek 

Chcesz zobaczyć cztery słowackie parki narodowe w ciągu jednego dnia, a może nawet trochę więcej? W takim razie odwiedź Veľký Choč, Liptovský hrad, gospodę w Valaskiej Dubovej i… weź ze sobą strój kąpielowy!

W niewielkiej odległości od Rużomberka, w kierunku Tatr Zachodnich, znajduje się piękna piramida o wysokości 1611 m n.p.m., Veľký Choč. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wspinaczki jest małe uzdrowisko Lúčky, skąd można wędrować czerwonym szlakiem turystycznym z pięknymi widokami na szczyt. Szczyt góry oferuje niesamowite widoki na cztery parki narodowe Słowacji. Tatry Wysokie na wschodzie, Tatry Niskie, Wielką Fatrę na południu i Małą Fatrę na zachodzie. Wszystko to podkreśla słowackie jezioro Liptovská Mara.

Wytrawni wędrowcy mogą, wracając do samochodu, przejść się do małej wioski Kalamena i, przed zasłużoną nagrodą w postaci kąpieli termalnej, wspiąć się na Liptowski Hrad, który jest najwyżej położoną ruiną na Słowacji. Zmęczone ciało również zasługuje na zasłużony odpoczynek, więc załóż strój kąpielowy i wskocz do ciepłego jeziorka, które z pewnością zachwyci Cię bezpłatnym wstępem i temperaturą około 35°C.

Na koniec, w drodze powrotnej, polecam odwiedzić miejscowość Valaská Dubová, gdzie według legendy uwięziony został Juraj Janosik, i posilić się tam na przykład kluskami z bryndzą.