2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 3/2023
  5. Gdzie z nudów: Najgłębsze i najgorętsze

Gdzie z nudów: Najgłębsze i najgorętsze

Tekst: Jiří Matuszek

Czy wiesz, że najgłębsza przepaść na świecie znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Czeskiego Cieszyna?
A w pobliżu tej atrakcji znajdują się najcieplejsze jaskinie w całych Czechach?

Każdy, kto chce na własne oczy zobaczyć i posmakować kilku źródeł mineralnych, powinien pojechać do Teplic nad Bečvou.

Zapraszam do odwiedzenia Hranickiej przepaści i Zbraszowskich jaskiń aragonitowych. Te interesujące miejsca znajdują się w malowniczej dolinie rzeki Bečva i są świetną propozycją na jednodniową wycieczkę. Możesz zacząć od wejścia do jaskini, która jest otwarta codziennie od wiosny do jesieni. Nieco tajemnicze będzie to, że niektóre korytarze jaskini są oznaczone jako „SKAŻONE GAZEM”. Ale nie martw się. Jaskiniowcy mają wszystko pod kontrolą, a godzinna wycieczka jest zdecydowanie tego warta. Ponadto, ponieważ średnia temperatura w jaskiniach wynosi 14 stopni, na pewno nie będzie ci tu zimno.

Następnie można wybrać się na krótki spacer przez park zdrojowy do rezerwatu Hůrka i wspiąć się do przepaści Hranice. Jest to najgłębsza zalana przepaść na świecie, której głębokość wynosi 519,5 metra (naukowcy szacują, że głębokość może wynosić kilka kilometrów).

Wrażenia z wizyty potęguje piękna sceneria pachnącego lasu i widoki na uzdrowisko. Miłą wycieczkę można urozmaicić orzeźwiając się z ogólnodostępnych źródeł mineralnych (w sumie natrafiliśmy na 5 źródeł). Najlepsze z nich smakuje jak woda Mattoni (źródło Janáčka).