2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 1/2023
  5. Sposób na nudę: Rowerem po Jurze Krakowskiej

Sposób na nudę: Rowerem po Jurze Krakowskiej

Kilkadziesiąt kilometrów na północ, u naszych sąsiadów, około 50 km od Katowic, znajduje się Park Krajobrazowy Orlich Gniazd.

Jest to wapienna wyżyna, która przeplatana jest skałami, pięknymi zamkami, pałacami i ruinami. Na tym niewielkim kawałku ziemi znajduje się ponad 15 zamków i ruin. Każdy, kto lubi jazdę na rowerze, miłe spacery po pięknej okolicy i niesamowite widoki na monumentalne budowle historyczne, powinien odwiedzić ten zakątek kraju.

Dla fanów jazdy na rowerze polecam rozpoczęcie w mieście Ogrodzieniec, które znajduje się wizytówka regionu, Zamkiem Ogrodzieniec. Ruina, zbudowana na skale na wysokości 500 m n.p.m., całkowicie Was urzeknie i tylko zaostrzy apetyt na lepsze poznanie okolicy.

Dalej na północ jedzie się spokojnymi ścieżkami rowerowymi, które prowadzą do kolejnego zamku – Bąkowiec, gdzie można podziwiać precyzję, z jaką nasi przodkowie zbudowali w skałach małą fortecę. Jest tu również możliwość posilenia się w przytulnej kawiarni przed dalszą drogą na Górę Zborów.

Tu z kolei podziwiać można formacje skalne i mały labirynt skalny. Potem wystarczy przejechać przez piękny sosnowy gaj i znaleźć się pod zamkiem Mirów. Cudowne widoki i przyjemna podróż po wzgórzach, pieszo lub rowerem, mogę tylko polecić.

W drodze powrotnej na pewno odwiedziłbym najbliższą piaszczystą pustynię – Pustynię Błędowską.