2023

⌘K
  1. Home
  2. Docs
  3. 2023
  4. Finidrak 1/2023
  5. Z drukarni: Podsumowanie roku 2022 i pierwsze spojrzenie na rok 2023

Z drukarni: Podsumowanie roku 2022 i pierwsze spojrzenie na rok 2023

Tekst: Michal Broda

Rok 2022 charakteryzował się wzrostem przychodów, począwszy od pierwszych miesięcy. Wynikało to częściowo ze wzrostu cen nakładów – cena papieru wzrosła o prawie jedną trzecią w porównaniu do poprzedniego roku. Jednocześnie po raz pierwszy w historii FINIDRu ustanowiliśmy rekord liczby wyprodukowanych książek w pierwszym półroczu, a nie w sezonie świątecznym, jak w poprzednich latach. To dało nam bardzo dobrą podstawę w pierwszej połowie roku. I to było szczęście, bo w drugiej połowie roku wielu wydawców wcisnęło hamulec i liczba zamówień powoli zaczęła spadać. Po długim czasie, po pierwszej połowie grudnia zamknęliśmy się i wzięliśmy zasłużony urlop. To również doprowadziło do spadku ogólnego wyniku naszej działalności poligraficznej, zwłaszcza w grudniu, a wynikająca z tego rentowność firmy spadła w porównaniu z rokiem 2021, mimo że sprzedaż FINIDR za rok 2022 wspięła się na ponad 1,7 miliarda koron.

Liczba wydrukowanych tytułów była o 16,4% wyższa niż w roku poprzednim, a nasz średni nakład wzrósł nieznacznie o około 100 sztuk na zamówienie i przekroczył 2 500 sztuk. W całym roku 2022 wyprodukowaliśmy prawie 34 mln książek, co oznacza wzrost produkcji o 20,9 proc. Pod względem liczby książek, w 2022 roku wyprodukowaliśmy ich najwięcej w historii – zarówno pod względem liczby tytułów, jak i liczby wyprodukowanych jednostek ogółem.

Podobnie jak w ubiegłym roku, podziękowania należą się wszystkim Państwu, którzy aktywnie przyczyniają się do tego wyniku swoją uczciwą i odpowiedzialną pracą w naszej drukarni, bezpośrednio lub we współpracy.

Rok 2023 dopiero się rozkręca i jak na razie w pierwszym kwartale widzimy lekki spadek w stosunku do roku poprzedniego. Wierzymy jednak, że rok 2023 będzie bliski standardowemu sezonowi poligraficznemu, także dzięki obfitości papieru na rynku, i że w drugiej połowie roku znów będziemy mieli więcej pracy.