Zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność społeczna są dla FINIDRu priorytetowymi zagadnieniami. Co roku poprzez swoje działania kompensujemy swój wpływ na środowisko.

Podobnie jak w poprzednich latach, w dalszym ciągu angażujemy się w nasze zobowiązania - w tym roku za każde zrealizowane zlecenie posadzimy jedno nowe drzewo. Sadzenie odbędzie się na wiosnę i jesienią pod patronatem wybranej organizacji non-profit, kiedy to do sadzenia młodych drzewek są najlepsze warunki.

Od 2021 roku sadzimy za każde zlecenie jedno nowe drzewo.
Łącznie wspólnymi siłami zasadziliśmy już:

Zależy nam na przyszłości

Lasy to płuca naszej planety. Dosłownie. Na przykład jeden 100-letni buk wysoki na 25 metrów w ciągu jednego dnia produkuje około 1000 litrów tlenu. Czyli tyle, ile potrzebują trzy osoby na jeden dzień.

Czy wiedzieliście, że każde drzewo działa także jak klimatyzacja? I wcale nie jak jedna, ale cztery jednostki klimatyzacyjne. Dzięki temu jedno drzewo schładza swoje otoczenie o 3 do 6 °C.

Powodów, dla których lasy są niezbędne dla przyszłości naszej planety jest jeszcze dużo więcej. A dokładnie potrzebne są zdrowe lasy. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z organizacją, która zajmuje się dywersyfikacją składu lasów poprzez sadzenie w monokulturach gatunków, których tam aktualnie brakuje. Najczęściej jodeł, buków czy jaworów.

Są to oryginalne genetycznie sadzonki wyhodowane z nasion drzew, które zbierane są w najcenniejszych częściach obszarów chronionych. Sadzonki rosną następnie w szkółce leśnej w specjalnych warunkach. Dzięki temu są one gotowe wytrzymać nawet w najtrudniejszym otoczeniu, na przykład na szczytach gór.


Pierwsze drzewa zasadzone!

W maju 2021 odbyło się pierwsze sadzenie nowych drzew, wynikające z pozyskanych w tym roku zleceń. W ciągu dwóch dni, przy udziale naszych pracowników udało się posadzić w sumie 1600 sadzonek buków i jaworów. W ramach wiosennego terminu posadzono jeszcze kolejnych 1400 drzew, tak więc całkowita ilość wynosi 3000 nowych drzewek.

Udane sadzenie odbyło się we współpracy z wybraną organizacją non-profit. Miejsce zostało starannie wybrane we współpracy z CHKO Beskidy i tak zdecydowano się właśnie na zbocza góry Smrčina w Tyrze.

Dziękujemy, że również dzięki Państwu wspólnie przyczyniamy się do odnowienia lasów.


Udane jesienne sadzenie

Pod koniec października, wraz z naszymi pracownikami z całej firmy, znów dwa razy sadziliśmy drzewka. Tym razem, podczas dwóch ustalonych terminów, udało nam się posadzić ponad 2 600 młodych sadzonek. Podobnie jak na wiosnę posadzono nie tylko sadzonki buka i klonu, ale także i jodły. Ogólnie rzecz biorąc, drzewa były sadzono w małych grupach w usychającym lesie na powierzchni około 1 hektara.

Jesienne sadzenie ponownie odbyło się w naszym regionie Beskidu Morawsko-Śląskiego. Dokładnie pod szczytem Wielkiego Jaworowego. W czasie tej jesieni współpracująca z nami organizacja non-profit posadziła w innych lokalizacjach, w okolicach Jaworowego, miejscowości Radhošt i Bílá pozostałe drzewka, wynikające ze zobowiązania i ilości zleceń zrealizowanych przez nas w tym roku.

Podczas całego roku 2021 w razem czterech akcjach FINIDRu związanych z sadzeniem drzewek uczestniczyło 84 naszych pracowników, którzy posadzili 4 200 nowych drzewek. I to wszystko w dwóch lokalizacjach naszego regionu.


Wiosenne sadzenie i 1900 posadzonych drzew!

Już drugi rok za każde zlecenie sadzimy jedno nowe drzewo. We współpracy z organizacją non-profit posadziliśmy ich już ponad 15 000 sztuk. Na przełomie kwietnia i maja takie sadzenie z udziałem naszych pracowników odbyło się już po raz piąty i szósty z kolei. Po Smreczynie i Wielkim Jaworowym udaliśmy się tym razem na zbocza góry Šindelná na wysokość około 900 m n.p.m. Miejsce to, gdzie do niedawna istniała była tylko nieliczna monokultura świerkowa, postanowiliśmy obsadzić oryginalnymi gatunkami należącymi do tych miejsc – czyli bukami I jodłami.

Podczas dwóch dni sadzenia udało nam się posadzić 1900 nowych drzew! Dodatkowe drzewka będące wynikiem zrealizowanych zamówień zostaną posadzone wiosną przez współpracującą z nami organizację non-profit.

Ale już teraz planujemy razem z naszymi pracownikami kolejne akcje sadzenia drzewek jesienią tego roku.


Dzięki Państwu od początku zasadziliśmy już 23 501 drzew!

Dzięki naszym wspólnym, dwuletnim usiłowaniom udało się już posadzić 23 501 nowych drzew. Z powodzeniem udaje nam się też włączać do samych akcji ich sadzenia coraz więcej naszych pracowników, dla których jest to możliwość osobistego udziału w tym przedsięwzięciu. W roku 2022 odbyły się takie 4 akcje sadzenia nowych drzew z bezpośrednim udziałem naszych pracowników.

Ostatnie sadzenia odbyły się jesienią tego roku i udało się przy nich posadzić rekordową ilość 3 350 nowych drzew kilku gatunków, których brakowało w danej lokalizacji i które były niezbędne do uzupełnienia miejscowej monokultury. Łącznie z wiosennymi terminami naszym pracownikom udało się posadzić niewiarygodne 5 250 sadzonek.

A przecież na pewno na tej liczbie nie skończymy. Wprost przeciwnie, będziemy kontynuować!
Czy Państwo również dołączą do naszej inicjatywy? Przyłączcie się do tego, a wtedy razem przyczynimy się do odnowienia lasów.


Jak bardzo satysfakcjonujący będzie rok 2023?

Podsumowywać będziemy oczywiście dopiero na koniec roku. Chcielibyśmy co najmniej powtórzyć wyniki z lat poprzednich. Czyli posadzić ponad 10 000 nowych drzew.

Na wiosnę odbyły się już trzy akcje sadzenia drzew z udziałem naszych pracowników, podczas których udało się posadzić ponad 3 900 sadzonek. Od końca ubiegłego roku całkowita ich liczba zwiększyła się nam o 4 978.  Właśnie te pozostałe drzewka posadziła współpracująca z nami organizacja non-profit w pozostałych wiosennych terminach.

Dalsze sadzonki – wynikające z Państwa zleceń w tym roku – będziemy znowu sadzić jesienią roku 2023.