Zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność społeczna to dla FINIDRu wciąż priorytetowe zagadnienia. Co roku poprzez swoje działania rekompensujemy wpływ na środowisko.

W roku 2021 podejmujemy nowe zobowiązanie. W tym roku za każde zrealizowane zlecenie posadzimy jedno nowe drzewo pod patronatem wybranej organizacji non-profit. Sadzenie odbędzie się na wiosnę i na jesień, kiedy to są najlepsze warunki do sadzenia młodych drzewek.

FINIDR w 2021 roku posadzi jedno nowe drzewo za każde zlecenie.
Od stycznia do sierpnia 2021 ich posadzimy:

Zależy nam na przyszłości

Lasy to płuca naszej planety. Dosłownie. Na przykład jeden 100-letni buk wysoki na 25 metrów w ciągu jednego dnia produkuje około 1000 litrów tlenu. Czyli tyle, ile potrzebują trzy osoby na jeden dzień.

Czy wiedzieliście, że każde drzewo działa także jak klimatyzacja? I wcale nie jak jedna, ale cztery jednostki klimatyzacyjne. Dzięki temu jedno drzewo schładza swoje otoczenie o 3 do 6 °C.

Powodów, dla których lasy są niezbędne dla przyszłości naszej planety jest jeszcze dużo więcej. A dokładnie potrzebne są zdrowe lasy. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z organizacją, która zajmuje się dywersyfikacją składu lasów poprzez sadzenie w monokulturach gatunków, których tam aktualnie brakuje. Najczęściej jodeł, buków czy jaworów.

Są to oryginalne genetycznie sadzonki wyhodowane z nasion drzew, które zbierane są w najcenniejszych częściach obszarów chronionych. Sadzonki rosną następnie w szkółce leśnej w specjalnych warunkach. Dzięki temu są one gotowe wytrzymać nawet w najtrudniejszym otoczeniu, na przykład na szczytach gór.

Zakładamy, że w tym roku wzbogacimy skład lasu na powierzchni o wielkości co najmniej czterech boisk piłkarskich.

Pierwsze drzewa zasadzone!

W maju 2021 odbyło sie pierwsze sadzenie nowych drzew, wynikające z pozyskanych w tym roku zleceń. W ciągu dwóch dni, przy udziale naszych pracowników udało się posadzić w sumie 1600 sadzonek buków i jaworów. W ramach wiosennego terminu posadzono jeszcze kolejnych 1400 drzew, więc całkowita ilość wynosi 3000 nowych drzewek.

Udane sadzenie odbyło się we współpracy z wybraną organizacją non-profit. Miejsce zostało starannie wybrane także przez CHKO Beskidy i zdecydowano się właśnie na zbocza góry Smrčina w Tyrze.

Pozostałe drzewa, związane ze zrealizowanymi zleceniami, zostaną posadzone na jesień i nasi pracownicy na pewno znów będą przy tym! Dziekujemy, że także dzięki Wam możemy razem dołączyć do odnowy lasów.
 Thank you for working together to restore the forests.