Zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność społeczna to dla FINIDRu wciąż priorytetowe zagadnienia. Co roku poprzez swoje działania rekompensujemy wpływ na środowisko.

Podobnie jak w zeszłym roku, kontynuujemy nasze zobowiązanie - w tym roku za każde zrealizowane zlecenie posadzimy jedno nowe drzewo. Sadzenie odbędzie się na wiosnę i na jesień pod patronatem wybranej organizacji non-profit, kiedy to są najlepsze warunki do sadzenia młodych drzewek.

FINIDR w 2022 roku posadzi jedno nowe drzewo za każde zlecenie.
W 2021 roku zasadziliśmy:

Zależy nam na przyszłości

Lasy to płuca naszej planety. Dosłownie. Na przykład jeden 100-letni buk wysoki na 25 metrów w ciągu jednego dnia produkuje około 1000 litrów tlenu. Czyli tyle, ile potrzebują trzy osoby na jeden dzień.

Czy wiedzieliście, że każde drzewo działa także jak klimatyzacja? I wcale nie jak jedna, ale cztery jednostki klimatyzacyjne. Dzięki temu jedno drzewo schładza swoje otoczenie o 3 do 6 °C.

Powodów, dla których lasy są niezbędne dla przyszłości naszej planety jest jeszcze dużo więcej. A dokładnie potrzebne są zdrowe lasy. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z organizacją, która zajmuje się dywersyfikacją składu lasów poprzez sadzenie w monokulturach gatunków, których tam aktualnie brakuje. Najczęściej jodeł, buków czy jaworów.

Są to oryginalne genetycznie sadzonki wyhodowane z nasion drzew, które zbierane są w najcenniejszych częściach obszarów chronionych. Sadzonki rosną następnie w szkółce leśnej w specjalnych warunkach. Dzięki temu są one gotowe wytrzymać nawet w najtrudniejszym otoczeniu, na przykład na szczytach gór.

Pierwsze drzewa zasadzone!

W maju 2021 odbyło sie pierwsze sadzenie nowych drzew, wynikające z pozyskanych w tym roku zleceń. W ciągu dwóch dni, przy udziale naszych pracowników udało się posadzić w sumie 1600 sadzonek buków i jaworów. W ramach wiosennego terminu posadzono jeszcze kolejnych 1400 drzew, więc całkowita ilość wynosi 3000 nowych drzewek.

Udane sadzenie odbyło się we współpracy z wybraną organizacją non-profit. Miejsce zostało starannie wybrane także przez CHKO Beskidy i zdecydowano się właśnie na zbocza góry Smrčina w Tyrze.

Pozostałe drzewa, związane ze zrealizowanymi zleceniami, zostaną posadzone na jesień i nasi pracownicy na pewno znów będą przy tym! Dziekujemy, że także dzięki Wam możemy razem dołączyć do odnowy lasów.
 Thank you for working together to restore the forests.

Udane jesienne sadzenie

Pod koniec października, wraz z naszymi pracownikami, znów dwa razy sadziliśmy drzewka. Tym razem, podczas dwóch terminów, udało nam sie posadzić ponad 2 600 młodych sadzonek. Podobnie jak na wiosnę posadzono sadzonki buka i klonu, ale także jodły. Ogólnie rzecz biorąc, drzewa posadzono w małych grupach w usychającym lesie na powierzchni ok 1 hektara.

Jesienne sadzenie ponownie odbyło się w naszym regionie Beskidu Morawsko-Śląskiego. Dokładnie pod szczytem Wielkiego Jaworowego. Do końca jesieni współpracująca z nami organizacja non-profit będzie sadzić w innych miejscowościach w okolicach Jaworowego, miejscowości Radhošt i Bílá pozostałe drzewka, związane ze zobowiązania o ilości zrealizowanych przez nas w tym roku zleceń.

W ciągu całego roku w czterech akcjach sadzenia drzew FINIDRu wzięło udział 84 naszych pracowników i posadziliśmy 4 200 nowych drzewek. A wszystko to w dwóch lokalizacjach w naszym regionie.

Z radością informujemy, że także w przyszłym roku będziemy ten projekt kontynuować.