11. 5. 2021

W tym roku zobowiązaliśmy się, że za każde zrealizowane zlecenie posadzimy jedno nowe drzewo. Ponieważ rozpoczął się najlepszy okres na sadzenie młodych drzewek, nadszedł czas przejść od słów do czynów i pobrudzić sobie ręce dla dobrej sprawy.

W dniach 7. 5. i 10. 5. 2021 odbyło się pierwsze sadzenie. Czterdzieści pięć naszych kolegów, na czele z panem prezesem Jaroslavem Drahošem oraz dyrektorem handlowym Miroslavem Klosem, posadziło w ciągu dwóch dni 1600 drzew. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną wszystko odbyło się w zgodzie z rozporządzeniami rządu ČR.

Sadzenie odbyło się przy pomocy wybranej organizacji non-profit. Miejsce zostało starannie wybrane we współpracy z CHKO Beskidy i w efekcie zdecydowano się na zbocze góry Smrčina w Tyrze. Dzięki sadzeniu aktualna świerkowa monokultura została wzbogacona o gatunki pierwotne, których tam teraz brakowało. Chodziło konkretnie o sadzonki buku i jaworu.

Są to oryginalne genetycznie sadzonki wyhodowane z nasion drzew, gromadzone w najcenniejszych częściach obszarów chronionego krajobrazu. Sadzonki rosną następnie w szkółce leśnej w specjalnych warunkach. Dzięki temu gotowe są wytrzymać nawet najbardziej wymagające środowisko, na przykład na szczytach gór.

Najlepsze warunki do sadzenia nowych drzew są na wiosnę i na jesień. W okresie wiosennym Beskidy zyskają jeszcze kolejnych 1400 sadzonek. Pozostałe drzewka, związane ze zrealizowanymi zleceniami, zostaną posadzone na jesień.