1. Home
  2. Docs
  3. 2024
  4. Finidrak 1/2024
  5. Z drukarni: DUPLEX lub śladami druku w Cieszynie od Prochaski do FINIDRU

Z drukarni: DUPLEX lub śladami druku w Cieszynie od Prochaski do FINIDRU

Tekst: Kateřina Misiarzová, Ondřej Prokop

Wraz z nadejściem nowego roku „wystartował” konkurs poligrafów i drukarzy o nazwie DUPLEX, organizowany corocznie przez Liceum Albrechta.

Celem tego konkursu jest połączenie obu dziedzin i znalezienie odpowiedniego formatu, który do tej pory nie został wprowadzony w Czechach. Dla młodych poligrafów i drukarzy jest to interesujące wyzwanie, w którym mogą wykorzystać wszystko, czego nauczyli się do tej pory na studiach, do realizacji konkretnego zadania. FINIDR jest partnerem generalnym tego konkursu od samego początku.

Pozytywny wpływ na tegoroczną edycję mają dwa ważne wydarzenia. Po pierwsze, nasza drukarnia FINIDR obchodzi 30-lecie powstania, a jednocześnie w tym roku przypada 195-ta rocznica urodzin Karola (II) Albina Prochaski. Jest to osoba, pod której kierownictwem fabryka Prochasków osiągnęła największy rozwój i stała się znana nie tylko w Monarchii Austro-Węgierskiej, ale w całej Europie.

Dlatego symboliczne było, że zdecydowaliśmy się włączyć te kamienie milowe do tegorocznego konkursu drukarzy i poligrafów we współpracy z Liceum Albrechta i Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczny temat nosi tytuł Śladami cieszyńskiego drukarstwa od Prochaski do FINIDRU.

W konkursie DUPLEX biorą udział uczniowie II klasy kierunku Drukarz (druk plakatów), II klasy kierunku Poligrafia (konkurs fotograficzny) oraz III klasy kierunku Poligrafia (konkurs graficzny – edycja pexeso), przy czym blok konkursowy składa się z czterech kategorii – Fotografia, Pexeso, Druk i Triatlon Poligraficzny.

Uczniowie tych kierunków współpracują ze sobą w ramach DUPLEX. Uczniowie poligrafii są odpowiedzialni za fotografię. Robią zdjęcia, przetwarzają i przekazują je grafikom pracującym w dwuosobowych zespołach kreatywnych, którzy tworzą skład pexesa i to właśnie te obrazy są przez nich wykorzystywane. Drukarze muszą następnie wydrukować historyczny plakat ze zdjęć. Natomiast triatlon jest konkursem umiejętności we wszystkich klasach. Liczenie arkuszy, składanie składek i określanie gramatury papieru. Liczy się czas i jakość.

Wszystkie prace muszą być zgodne z tematem tegorocznej edycji konkursu. Uczniowie mogą czerpać inspirację do swoich zdjęć i obrazów do pexeso nie tylko z historycznego budynku FINIDRu B, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, FINIDRu A czy innych źródeł historycznych, ale w rzeczywistości ze wszystkiego, na co pozwala ich kreatywność i możliwości.

W pierwszej fazie konkursu oprowadziliśmy studentów po naszej siedzibie, aby mogli zorientować się, co mogliby sfotografować. Drugim etapem była sama sesja zdjęciowa. Studenci byli zainteresowani nie tylko szczegółami maszyn, ale także pomieszczeniami obu obszarów naszej drukarni lub innymi interesującymi miejscami w Cieszynie związanymi z drukiem.

Uroczyste zakończenie i ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na połowę maja 2024 roku.

Życzymy studentom sukcesów w pracy i czekamy na ich ostateczne dzieła!